Milli Egemenliğin 100. Yılında Milliyetçilikte Yeni Arayışlar Makale Yarışması

İfade Fikir Derneği, sonuçları Milli Egemenliğin tesis edildiği 1 Kasım 1922 tarihli  “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, hukuku hâkimiyet ve hükümraninin mümessili hakikisi olduğuna dair” kararnamenin 100. yılında açıklanmak üzere Milliyetçilikte Yeni Arayışlar başlıklı ödüllü bir makale yarışması tertip etmektedir. Makale yarışması ile ilgili süreç, jüri üyeleri ve yazım kuralları başta olmak üzere detaylı bilgilere bu sayfadan erişebilirsiniz.

Yarışmanın amacı ve konusu

İfade Fikir Derneği, kuruluşunun 4, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tescilinin 100. yılında milliyetçilik ve Türk milliyetçiliği kavramlarının sıkıştırıldığı cendereden kurtarılması amacıyla geliştirilen fikirlerin makale formatında yazıya dökülmesi ve bu fikirlerin İfade Fikir Derneği aracılığıyla Türk milliyetçileriyle buluşturulması amacıyla makale yarışması düzenlemektedir. Yarışma kapsamında Milliyetçilikte Yeni Arayışlar ana başlığı altında,

 • Türk milliyetçiliğinin bugünkü meseleleri, hedefleri ve yöntemleri
 • Türk milliyetçiliğinin entelektüel durumu
 • 21. yüzyıl Türk düşünce hayatında Türk milliyetçiliği
 • Sivil milliyetçilik ve sivil toplum

alt başlıklarında ve milliyetçiliğin ve Türk milletinin bugünü ile alakalı her türlü konuda orijinal fikirlerin yansıtılması ve tartışmaya açılması beklenmektedir.

Ödüller

Yarışmada tarafımıza ulaştırılan makaleler yazım kurallarına uygunluk ve fikirlerin orijinalliği kıstasında ön elemelerden geçirilecek ve en başarılı bulunan 20 makale jüri üyesi hocalarımızın notlandırması amacıyla kör hakem usulü kullanılarak jüri üyelerine teslim edilecektir. 5 jüri üyesinin 100 üzerinden notlandırması neticesinde makaleler sıralamaya konulacaktır. Yarışmada dereceye giren eserlere ödüller verilecek, dereceye giremese de yayımlanmaya değer eser olarak nitelendirilip basılacak kitapta yer almasına karar verilen eserlerin sahiplerine de teşvik ödülü verilecektir. Para ödüllerinin yanında ödül almaya hak kazanan yazarlara makalelerinin yer aldığı kitap da basım sürecinin ardından gönderilecektir.

 • 1.’ye 7000 TL
 • 2.’ye 5000 TL
 • 3.’ye 3000 TL
 • Yayımlanmaya karar verilen eserlere teşvik ödülü 500 TL.

JÜri üyeleri

Milli Egemenliğin 100. Yılında Milliyetçilikte Yeni Arayışlar Makale Yarışması’nda jüri üyeliğini kabul eden değerli hocalarımıza İfade Fikir Derneği adına teşekkür ediyoruz. Yarışmanın jüri üyeleri:

 • Prof. Dr. İbrahim Maraş (Ankara Üniversitesi)
 • Prof. Dr. Tevfik Erdem (Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi)
 • Doç. Dr. Umut Uzer (İstanbul Teknik Üniversitesi)
 • Dr. Gökhan Çınkara (Necmettin Erbakan Üniversitesi)
 • Öğr. Gör. İkbal Vurucu (Pamukkale Üniversitesi)

Önemli tarihler

İfade Fikir Derneği, 3 Haziran 2022 tarihinde yarışmanın duyurulmasının ardından özet kabulüne başlayacak ve 1 Kasım 2022 tarihine kadar yarışma süreci devam edecektir. Bu süreçte bilinmesi gereken önemli tarihler

 • Özet kabulü için son tarih: 15 Temmuz 2022
 • Makale teslimi için son tarih: 30 Ağustos 2022
 • Kazananların www.ifade.org üzerinden duyurulması: 1 Kasım 2022
 • Ödül töreni organizasyonu: 30 Kasım 2022

Katılım şartları

 1. Yarışma isteyen herkesin katılımına açıktır. Yaş, eğitim gibi şartlar mevcut değildir.
 2. Yarışma için gönderilen makale tek yazarlı olmalıdır.
 3. Yarışmaya gönderilecek makaleler daha önce yayımlanmamış, paylaşılmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.
 4. Katılımcı, yarışmaya katılmakla makalenin özgün olduğunu beyan etmiş sayılır.
 5. Yarışmaya gönderilen makaleler intihal taramasından geçirilecektir ve intihal oranı %20’nin üzerinde olan makaleler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 6. Katılımcılar, makalelerini göndermekle yarışma katılım şartlarını kabul etmiş sayılırlar.
 7. Gönderilen makalelerden yarışma jürisinin salt çoğunluğunun “yayımlanmaya değer eser” olarak nitelendirdiği ve İfade Fikir Derneği’nin yayımlanmasına karar verdiği eserlerin sahipleri makalelerinin ödül karşılığında yayımlanacak kitapta yer almasını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Özet ve Tam Metin Gönderim Kuralları

Özet Gönderimi

Milli Egemenliğin 100. Yılında Milliyetçilikte Yeni Arayışlar Makale Yarışması’na katılmak isteyenler 15 Temmuz 2022 tarihi saat 23.59’a kadar makale özetlerini ifadeorg@gmail.com adresine PDF dosya formatında ve e-postanın ekinde yer alacak şekilde göndermelidirler. Özet’te makalenin başlığı, yazarın adı ve soyadı ile iletişim bilgileri ve makalenin konusunu özetleyen 250 kelimelik bir özet ile 5 adet anahtar kelime yer almalıdır. Gönderilen özet, makalede ele alınacak konunun genel hatlarını açıkça ortaya koymalıdır. Gönderilen özete 15-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında İfade Fikir Derneği tarafından bir geri dönüş yapılacak ve özet kabul durumu bu geri dönüşte yer alacaktır.

Makale Tam Metni Yazım Kuralları ve Şekil Şartları

 1. Yarışma için gönderilecek makalelerin yazı dilinin Türkçe olması, akademik yazım ve
  etik kuralları ile Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarına uygun olması zorunludur.
 2. Makaleler, Türkçe başlık, özet ve anahtar kelimeler, makalenin kendisini ve kaynakça bölümünü içermelidir. İçindekiler bölümü, kısaltmalar cetveli ve kapak sayfası içermemelidir.
 3. Makaleler A4 ebatlı sayfaya; alt: 1,5 cm, sağ: 2 cm, üst: 2,5 cm, sol: 3 cm kenar boşluğu bırakılarak oluşturulmalıdır. Ayrıca sayfalar (en baştan en sona) numaralandırılmış olmalıdır.
 4. Gönderilecek makaleler 25 sayfayı aşmamalıdır.
 5. Makale metinleri bilgisayarda aşağıdaki şekilde hazırlanmalıdır:
  1. Makale ana başlığı: Tamamı kalın (bold) ,büyük harflerle, 14 punto büyüklükte yazılmalı ve ortaya hizalanmış olmalıdır.
  2. Alt başlıklar: “Times New Roman” yazı tipinde 12 punto büyüklükte, ilk harfleri büyük olacak şekilde yazılmalı ve numaralandırılmalıdır.
  3. Ana metin: “Times New Roman” yazı tipinde, 11 punto büyüklükte, 1.5 satır aralığında ve iki yana yaslı olacak şekilde hazırlanmalıdır.
  4. Dipnotlar: Sayfa altında, “Times New Roman” yazı tipinde, 9 punto büyüklükte, 1 satır aralığında ve iki yana yaslı olacak şekilde hazırlanmalıdır.
 6. Makalede atıf ve kaynak gösterme usullerinden Chicago atıf ve kaynakça sistemi kullanılmalıdır.
 7. Makaleler en geç 30 Ağustos 2022 tarihinde saat 23.59’da ifadeorg@gmail.com adresine PDF dosya formatında ve e-postanın ekinde yer alacak şekilde gönderilmelidir. Makalenin İfade Fikir Derneği’ne ulaştığına dair 9 Eylül 2022 tarihine kadar geri dönüş alınmaması halinde katılımcı aynı adrese e-posta göndererek iletişime geçebilir.

Makale yarışması ve diğer konularda iletişime geçmek için bağlantıda bulunan iletişim formunu kullanabilir veya ifadeorg@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.